2017 9th Annual HAYDEN 5K




2017 9th Annual HAYDEN 5K


Age Group Results


March 11, 2017




Professional Results by Itz About Time http://www.ItzAboutTime.com



5k Men: 0- 4 5-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

5k Women: 0- 4 5-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

WHEELCHAIR TEAM Men: 1-99

WHEELCHAIR TEAM Women: 0- 0 1-99

5k

Top

Female 4 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Alessa Rubio Team Alessa Rubio 289 2 132 44:04.9
2 Mary Ann Echeverria Mia Cortes 207 0 138 45:29.5
3 Miriam Perez Team Cacique 352 0 160 50:36.6
4 Alessandra Rutherford Ally’s allies 27 2 171 52:04.3
5 Lilian Saenz Team Cacique 356 0 178 52:29.4
6 Rosa Carrasco Damian Magallanes 73 0 181 52:45.3
7 Julian San Juan Julia San Juan 127 2 187 53:07.5
8 grace helena 699 198 55:24.2
9 Claudia Alejos Team Cacique 327 0 213 56:25.5
10 Mila Ornelas Team Mila 449 4 217 57:12.5
11 Katelynn Ortiz Katelynn Ortiz 150 4 220 57:23.0
12 Sophia de Lira Katelynn Ortiz 149 3 224 57:36.0
13 Maria Rodriguez Team Sophia 521 0 226 57:37.6
14 Vivianne Ortiz Katelynn Ortiz 153 0 231 57:47.6
15 Maria Avila de Ruiz Team Noah 468 0 234 57:48.7
16 Celine De Jean Ally’s allies 22 2 258 59:42.5
17 Ava Parsons Ava Parsons 58 3 264 1:00:24.5
18 Audrina Castro Team Audrina 309 3 267 1:00:31.9
19 Julieta Gomez Julieta 133 4 282 1:01:35.5
20 McKenna Jones Team Mitchell 463 3 298 1:03:03.7
21 Megan Martinez Team Megan 433 4 308 1:04:21.6
22 Madeleine Persell Team Maddie Persell 430 3 320 1:05:10.2
23 Trinity Pham T2 Family 267 4 337 1:08:30.8
24 Amanda Basco Amanda 29 4 342 1:08:43.5
25 Talia Pham T2 Family 263 1 347 1:08:54.6
26 Adalynn Navarro Team Adalynn 274 4 377 1:12:59.4
27 Lux Daniels Luxie’s Lineup 172 4 384 1:13:19.8
28 BROOKLYN TONCHE Luxie’s Lineup 180 4 389 1:13:50.0
29 Michelle Baden 557 0 402 1:15:30.1
30 Carmelite Sister Ryann Romero 242 0 404 1:17:48.0
31 Lottie (Carlott McKay Lottie’s Runners 167 3 415 1:26:55.3
Top

Female 5 to 10

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jazelin Bernal Victoria Haro 547 7 53 30:40.3
2 Leilanee Prado Team Prado 507 8 60 31:23.8
3 Genesis Rivera Armando Rocks! 50 6 115 40:08.5
4 Miranda Camarena Victoria Haro 551 10 119 41:02.9
5 Itsi Lepe Team Alessa 286 6 133 44:05.2
6 Theresa Magkawas New Everlasting Caregivers 642 9 145 46:33.3
7 Alexandria Magkawas New Everlasting Caregivers 641 7 149 47:24.3
8 Natalia Jaime Kaleb Peron 137 7 154 48:38.1
9 Ginger Gauvry Luxie’s Lineup 173 8 193 54:42.0
10 kendra brothssand 689 8 202 55:33.2
11 Rosemarie Ortiz Katelynn Ortiz 152 6 221 57:26.1
12 Julia Gonzalez Team Orion 482 7 229 57:47.1
13 Emily de Lira Katelynn Ortiz 144 7 232 57:47.9
14 Juliana de Lira Katelynn Ortiz 146 7 233 57:48.4
15 Nathalie Reyes Team Julieta 403 10 263 1:00:22.1
16 Elisa Gomez Julieta 130 8 268 1:00:31.9
17 Isabella Gomez Julieta 131 9 269 1:00:33.0
18 Randall Hobbs 582 9 276 1:00:42.0
19 Sydney Henderson 581 10 286 1:01:59.8
20 Lileth Jimenez Armando Rocks! 45 6 293 1:02:58.4
21 Crosby Jones Team Mitchell 460 6 297 1:03:03.0
22 Julisa Flores 570 8 301 1:03:22.8
23 Alani Contreras Team Adalynn 269 10 322 1:05:30.4
24 Alejandra Galaz 631 9 329 1:07:41.0
25 Nayeli Martinez Noe Martinez 215 9 353 1:09:41.6
26 Briana Remedios Noe Martinez 220 7 359 1:11:05.9
27 Kristine Kegham Team Kristine 412 5 365 1:11:42.1
28 Nakayla Ribaya Team Isaiah Ribaya 400 7 370 1:12:07.8
29 Ruby Gauvry Luxie’s Lineup 175 6 382 1:13:02.1
30 kaelyn lopez max’s 651 6 413 1:21:58.8
31 Lily McKay Lottie’s Runners 166 8 418 1:26:59.1
Top

Female 11 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Charlie Gallardo Team Andie 303 11 7 22:37.9
2 Mary McCall 682 11 52 30:28.7
3 Sarah Iglesias Iglesias Team 107 14 58 31:08.3
4 Cynthia Bernal Victoria Haro 546 12 61 31:26.5
5 America Castillo Team Gabriel 366 12 66 31:59.2
6 Elizabeth McCall 684 14 85 34:45.6
7 Hannah Hensche Team Maddie Persell 425 14 104 38:05.3
8 Caroline Valdovinos 618 12 108 39:06.9
9 grace hayden 700 13 210 56:20.4
10 Leslie Reyes Team Julieta 402 14 289 1:02:27.9
11 Janessa Ribaya Team Isaiah Ribaya 395 12 318 1:04:52.3
12 Andrea Galaz 630 12 332 1:07:53.9
Top

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Alyssa Lopez Ally’s allies 25 17 37 28:24.2
2 christina armendariz 693 18 46 29:16.8
3 Patricia Bernal Victoria Haro 549 17 68 32:13.2
4 Nicole Puente 598 16 73 32:47.0
5 Victoria Iglesias Iglesias Team 113 15 94 35:56.9
6 america haro Victoria Haro 677 19 136 44:36.4
7 Arleth Garcia Team Orion 481 16 241 58:15.1
8 Ariely Gomez Julieta 129 18 285 1:01:58.3
9 Andrea Banuelos Team Adalynn 268 19 323 1:05:31.6
10 Krista Villegas Noe Martinez 225 15 352 1:09:41.4
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Rosalia Bernal Zamora Victoria Haro 550 23 21 25:55.0
2 Paige Castren Team Audrina 308 23 72 32:40.5
3 Jocelyn Saldana Team Cacique 357 22 83 34:37.6
4 Alisa Armendariz 654 21 100 37:37.0
5 Michelle Lupian Damian Magallanes 76 23 169 51:54.5
6 Karina Magallanes Damian Magallanes 78 21 182 52:45.7
7 Karen Basco Amanda 32 21 228 57:42.9
8 Evonne Hernandez Team Adalynn 271 23 376 1:12:59.3
9 Samantha Rutherford 604 23 399 1:14:38.5
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Adriana Hernandez Team Cacique 342 27 14 24:01.7
2 Stephanie Jacquez Team Cacique 346 26 15 24:13.0
3 rosalba salazar 694 25 30 27:25.4
4 Margarita Navarro Victoria Haro 553 26 43 29:03.2
5 Luseane Holani Team Audrina 316 29 57 30:55.4
6 Pearl Gonzalez Children’s Choice Pediatric Dental Care 69 29 59 31:13.3
7 Emily Castro Team Audrina 310 29 74 33:07.4
8 Dominique Chavaria Team Sophia 514 28 102 37:58.9
9 Melissa Katigbak Team Spencer 524 27 103 38:04.2
10 Priscilla Galvan 572 25 117 40:13.7
11 Ashley Cucuiat Ally’s allies 21 27 126 42:30.4
12 Dana Brewer Ally’s allies 17 29 128 42:32.8
13 Vanessa Rubio Team Alessa Rubio 293 29 131 44:04.2
14 Christina Serna 612 26 148 46:52.4
15 Vanessa Medina 588 28 161 51:00.6
16 Lauren Godinez Team Audrina 313 27 265 1:00:30.3
17 Swetha Ram Iglesias Team 117 25 280 1:01:20.2
18 Christina Castillo Team Cacique 332 25 313 1:04:35.6
19 Gloria Hernandez Team Adalynn 272 29 379 1:13:00.3
20 jessica rios 691 27 410 1:21:56.1
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Marla Pontrelli 597 31 9 22:46.0
2 Maggie Cortez 562 32 65 31:47.4
3 Maybelle Melchor Team Spencer Aquino 536 33 77 33:40.7
4 Jasmin Camacho 559 33 130 43:52.4
5 Sandra Piceno Victoria Haro 554 34 139 45:35.9
6 Michele Genesta Team Sophia 517 34 143 46:13.3
7 Lucia Bernal Victoria Haro 548 32 185 53:01.6
8 Alex Rodriguez Team Andie 306 34 190 53:24.2
9 sister pia 696 33 196 55:21.8
10 Shelley Fulton 571 31 204 55:42.7
11 Tonia Avent Team Spencer Aquino 532 34 211 56:20.5
12 Vanessa Velez Vaneity – Sebastian G 544 34 243 58:25.3
13 unvelina quezada 698 34 260 59:48.9
14 Zelene Iglesias Iglesias Team 114 32 278 1:01:16.4
15 Ruth Rivera Armando Rocks! 52 34 292 1:02:58.4
16 Maribel Gomez Julieta 134 34 300 1:03:21.6
17 Kim Pham T2 Family 262 31 341 1:08:43.3
18 Teresa Pham T2 Family 264 31 344 1:08:51.7
19 Pauline Nguyen T2 Family 261 31 345 1:08:54.3
20 Tracy Bui T2 Family 259 31 349 1:08:55.3
21 Kim Davenport Team Mitchell 455 33 362 1:11:16.8
22 Sister Maria Goretti Ryann Romero 237 31 363 1:11:28.6
23 Hoori Kegham Team Kristine 410 32 367 1:11:53.6
24 Pauline Oblitas Rockets 230 34 406 1:19:10.0
25 angelica arteaga max’s 650 32 412 1:21:58.2
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Christine Katigbak Team Spencer Aquino 534 39 86 34:46.0
2 Erin Gregorio Team Audrina 627 35 105 38:07.2
3 joanne calderon 687 37 121 41:52.7
4 Faustina Lester 690 37 141 45:58.0
5 Gina Jackson Team Mitchell 459 35 156 48:51.8
6 Sister Shawn Pauline Ryann Romero 241 36 166 51:51.1
7 Christie Rutherford Ally’s allies 28 35 170 52:04.3
8 Jamie Crawford Ally’s allies 19 37 173 52:05.1
9 Anel Barrasa Mia Cortes 202 36 176 52:22.9
10 Kendall Daniels Luxie’s Lineup 171 37 191 54:34.1
11 Anne Marie Sanchez Team Spencer Aquino 537 38 197 55:23.9
12 Siena San Diego Team Gapud 383 39 206 55:45.8
13 Silvia Urbina Katelynn Ortiz 155 39 223 57:30.1
14 Bennie Navarro Team Noah 472 38 225 57:36.2
15 Misty Scott 611 39 245 58:27.2
16 Elizabeth Prado Team Prado 504 35 248 58:30.5
17 Azucena Hinojosa Team Cacique 345 38 252 58:43.6
18 Carolina Quezada Team Hernan 386 38 261 59:49.7
19 Ana Reyes Team Julieta 401 35 326 1:06:54.7
20 Delia Munoz Solis Josefa’s Joggers 120 36 333 1:08:11.9
21 Anna Basco Amanda 30 35 346 1:08:54.5
22 Deanna Martinez Noe Martinez 214 35 357 1:11:05.4
23 Michelle Smith 614 35 364 1:11:31.2
24 Wendy Gauvry Luxie’s Lineup 176 37 381 1:13:02.0
25 SHANNA KISSEL Luxie’s Lineup 177 37 390 1:13:50.3
26 Paul Gauvry Luxie’s Lineup 174 37 392 1:13:58.4
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 marie hensche Team Maddie Persell 426 44 29 27:01.9
2 Karla Alonzo Team Cacique 328 41 56 30:54.3
3 MARILYN ARELLANES 556 42 78 34:01.3
4 Leslie Ribaya Team Isaiah Ribaya 398 40 88 35:04.4
5 Julie Gallardo Team Andie 305 41 98 36:31.0
6 Emily Persell Maddie Persell 181 40 106 38:09.9
7 Maura Solis Armando Rocks! 54 40 114 40:07.7
8 Betty Gallardo Team Andie 301 42 137 45:08.9
9 Yvette Villegas 624 44 162 51:02.4
10 Flor Torres Juiia San Juan 121 41 186 53:06.9
11 Thess Aquino Team Spencer Aquino 531 42 200 55:26.9
12 gabrielle duran 668 44 209 56:08.8
13 Eisela Alcaraz Team Noah 467 40 238 57:53.0
14 Maria Sanchez Armando Rocks! 53 40 295 1:03:00.9
15 Veronica Smith Team Maddie Persell 432 41 319 1:05:08.2
16 Gina Bueno Ava Parsons 55 44 351 1:09:03.3
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Maria Beaton Sebastian Beaton 245 45 49 30:13.1
2 Monique Bueno Ava Parsons 57 45 95 36:06.2
3 Sandra Oceguera Team Banuelos 326 46 123 42:11.5
4 Akemi Smith 647 45 144 46:16.1
5 SHELLEY GATH 573 46 157 48:54.6
6 Tricia Hobbs Logan Munoz 157 45 195 55:16.1
7 Charisse Pilar 596 48 214 56:54.8
8 Theresa Decker Camille Alaras 67 47 216 57:11.4
9 Norma Gonzalez Team Orion 483 47 240 58:12.2
10 Elizabeth Jimenez Team Hernan 385 48 257 59:31.9
11 Rebecca Iglesias Iglesias Team 111 46 279 1:01:18.2
12 Roxane Henderson 580 49 288 1:02:16.3
13 Summer Wells 625 46 306 1:04:09.0
14 Teresa Martinez 629 48 311 1:04:32.4
15 Jeanine Persell Team Maddie Persell 429 47 321 1:05:13.1
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Irene Aguilar 555 54 41 29:01.7
2 Jaime de Beers Mia Cortes 206 50 87 34:50.4
3 Shirley Valdovinos 622 51 155 48:39.8
4 Patricia Saucedo Team Paris 497 53 164 51:28.5
5 Diana Gomez 685 53 183 52:47.4
6 Aura Rodas Team Cacique 355 53 251 58:42.3
7 Teresita Cruz Amanda 35 54 283 1:01:38.2
8 Fe Marissa Sese Amanda 42 54 284 1:01:40.5
9 Sister Mary John Ryann Romero 238 51 305 1:03:59.3
10 Anne Schmitt 608 52 307 1:04:13.0
11 Sonia Martinez Noe Martinez 219 50 358 1:11:05.9
12 Marie Navarro Team Adalynn 276 54 375 1:12:58.6
13 Bickmeier Kim Ally’s allies 24 50 396 1:14:31.5
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Liz Camacho 560 55 129 43:35.2
2 Tess Bergman 663 58 194 55:10.6
3 sister gabriel 697 55 199 55:24.3
4 Nancy Butler 558 59 205 55:43.8
5 Sister Albertina Ryann Romero 233 57 212 56:21.2
6 Rachel Godinez Team Audrina 315 56 271 1:00:34.9
7 Leticia Banuelos Team Banuelos 323 55 290 1:02:53.3
8 terri ulbricht 683 59 330 1:07:50.8
9 Elizabeth Kolsouzian Team Kristine 413 55 369 1:11:54.5
10 Lenora Boullt Ally’s allies 15 55 397 1:14:33.6
11 Jan Bailey Team Mitchell 453 59 400 1:14:43.5
12 Ann Mitchell Team Mitchell 464 59 401 1:14:44.0
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Terri Jones 584 64 79 34:15.8
2 Linda Ramos Team Noah Navarro 479 60 109 39:41.5
3 Mary L. Gabaldon Mia Cortes 208 63 125 42:25.2
4 rita colon 673 63 153 48:09.2
5 Dolly Pay 595 62 215 56:55.7
6 Sister Noella Ryann Romero 240 64 254 58:57.7
7 Claudia Santos 607 64 255 59:02.2
8 Lorraine Munoz 590 60 335 1:08:20.1
9 Millie Olivas Luxie’s Lineup 178 62 394 1:14:04.8
Top

Female 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Mary Ann Brewer-Nolan Ally’s allies 18 65 142 46:07.7
2 Christina Westmyer 626 66 184 52:51.8
3 Marianne Doi Avila Gardens 63 68 253 58:56.8
4 Denise M. Parsons Ava Parsons 61 66 371 1:12:07.9
5 Phyllis Smith Luxie’s Lineup 179 69 395 1:14:05.3
Top

Female 70 to 74

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Coralie Pappas 669 74 93 35:53.2
2 mary esther opliger 672 74 167 51:51.2
3 sylvia cadena 674 70 174 52:08.8
4 Virgi Agoo Katelynn Ortiz 142 72 230 57:47.6
5 Eva Flores 568 71 242 58:17.6
6 Margie Bueno Ava Parsons 56 71 275 1:00:38.2
7 Evelyn Ribaya Team Isaiah Ribaya 393 71 314 1:04:37.0
8 Sister Imelda Ryann Romero 235 72 331 1:07:52.1
Top

Female 75 to 79

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Aurora Martinez Noe Martinez 213 76 373 1:12:51.9
Top

Female 80 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 maggie bickmeier 681 81 398 1:14:37.0
Top

Male 4 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Ethan Ribaya Team Isaiah Ribaya 392 1 89 35:04.4
2 Kaden San Diego Team Gapud 380 4 111 40:02.8
3 Mauricio Osorio Armando Rocks! 49 2 113 40:04.0
4 Armando Osorio Armando Rocks! 48 4 118 40:47.8
5 Ethan Calderon Amanda 34 3 120 41:45.4
6 Celso Perez Team Cacique 351 0 146 46:41.1
7 Kaleb Peron Kaleb Peron 139 4 159 49:02.5
8 Damian Magallanes Damian Magallanes 77 3 168 51:51.8
9 Joaquin Barrasa Mia Cortes 203 4 177 52:23.5
10 Unknown Partic. 688 688 201 55:30.9
11 Enoc Gomez Team Hernan 384 0 219 57:18.1
12 Orion Nelson Team Orion 489 4 239 57:56.5
13 Omar Jimenez Armando Rocks! 46 3 294 1:02:58.8
14 Isaiah Ribaya Team Isaiah Ribaya 394 4 316 1:04:43.3
15 David Reyes Jr Team Julieta 404 2 327 1:07:03.9
16 Antonio Basco Amanda 31 0 340 1:08:41.9
17 Oliver Davenport Team Mitchell 456 3 360 1:11:15.8
18 Sebastian Beaton Sebastian Beaton 246 4 372 1:12:51.9
19 Sebastian Oblitas Rockets 231 3 405 1:19:09.9
20 Luca Oblitas Rockets 229 3 407 1:19:19.9
21 logan arteaga max’s 652 4 408 1:21:43.3
Top

Male 5 to 10

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Chase Patterson 593 10 28 26:48.8
2 Nathaniel Decker Camille Alaras 66 9 31 27:41.1
3 Anselm Decker Camille Alaras 64 7 64 31:44.9
4 Emmanuel Quezada Team Hernan 387 9 75 33:07.7
5 Eathan Ramos 599 8 99 36:33.8
6 Ricky pinto Team Prado 501 10 147 46:42.2
7 Andrew Villegas 623 7 151 47:34.7
8 Ocean Esquivez Ally’s allies 23 8 165 51:34.5
9 Weston Crawford Ally’s allies 20 5 172 52:04.7
10 James Buchanan Team SMA 511 9 192 54:40.7
11 Sean San Diego Team Gapud 382 7 203 55:39.2
12 Sebastian Quezada Team Hernan 389 7 222 57:28.3
13 Ethan Prado Team Prado 505 5 244 58:26.8
14 James Scott 610 7 247 58:30.2
15 Hernan Quezada Jr Team Hernan 390 5 256 59:05.8
16 Ian Parsons Ava Parsons 62 9 270 1:00:34.0
17 Blake Parsons Ava Parsons 59 5 272 1:00:35.8
18 Aner Iglesias, III Iglesias Team 115 6 281 1:01:23.2
19 Joshua Ribaya Team Isaiah Ribaya 397 10 315 1:04:38.5
20 Preston Davenport Team Mitchell 457 5 361 1:11:16.5
21 Haig Kegham Team Kristine 409 8 368 1:11:53.6
22 Holden Daniels Luxie’s Lineup 170 6 386 1:13:23.5
23 aiden allen Team Aiden 278 5 387 1:13:27.3
24 Zeke McKay Lottie’s Runners 168 7 417 1:26:55.5
Top

Male 11 to 14

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Ron Sabilla Amanda 648 13 13 24:01.1
2 Justin Decker Camille Alaras 65 12 16 24:24.7
3 Edward Valdovinos 619 12 19 25:23.3
4 Nathan Ramos 600 13 27 26:48.1
5 Chris Patterson 594 14 50 30:19.2
6 Paul Julian Ramos 601 14 55 30:52.4
7 Michael Valdovinos 621 12 69 32:19.2
8 David Scott 609 11 70 32:20.5
9 santana sandoval Victoria Haro 676 14 96 36:14.1
10 Edwin Castillo Team Gabriel 367 13 152 47:37.0
11 Nick Boullt Ally’s allies 16 12 259 59:46.4
12 Ty Weiss Logan Munoz 164 12 274 1:00:38.2
13 Hayden Henderson 579 12 287 1:02:06.0
14 Jonathan Beaton Sebastian Beaton 244 13 304 1:03:58.6
15 Daniel Remedios Noe Martinez 221 13 356 1:11:02.1
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Johan Hernandez Team Cacique 343 18 12 23:15.6
2 Jarren Gomez Team Andie 632 17 33 27:57.3
3 Daniel Contreras Team Andie 298 17 35 28:09.4
4 octario bernal 695 17 107 39:05.3
5 Joshua Garcia Team Noah Navarro 478 17 237 57:52.9
6 Nick Saldana Team Cacique 358 15 250 58:41.9
7 Marcos Banuelos Team Banuelos 324 15 291 1:02:54.2
8 Robert Remedios Noe Martinez 222 17 354 1:10:31.1
9 Christian Villegas Noe Martinez 224 17 355 1:10:57.8
10 Aaron Navarro Team Adalynn 273 18 378 1:12:59.7
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Daniel Anaya Damian Magallanes 71 22 179 52:35.7
2 Miguel Magallanes Damian Magallanes 80 23 180 52:37.2
3 Henry Llera Amanda 37 22 227 57:40.2
4 Beatrice Wongcha Lermthan Team Cacique 359 23 309 1:04:24.0
5 James Bumkoongnangam Team Cacique 329 22 312 1:04:35.1
6 Anthony Contreras Team Adalynn 270 20 328 1:07:14.5
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Gabriel Nava 591 29 3 21:34.8
2 Hector Lopez Team Cacique 348 25 5 22:07.2
3 robert Aguilar 679 28 10 23:07.4
4 Chris Deleon Mia Cortes/Ponies class 211 25 32 27:43.7
5 Eduardo Lopez Team Cacique 347 29 40 28:58.8
6 Adam Hawk 578 29 42 29:02.0
7 Leonardo Castro Team Audrina 311 29 266 1:00:31.4
8 Daniel Iglesias Iglesias Team 108 29 277 1:01:09.7
9 Byung-Jae Yoo Team Cacique 360 25 317 1:04:49.1
10 Frankie Munoz Josefa’s Joggers 119 29 334 1:08:19.6
11 uriel arteaga 692 27 411 1:21:58.0
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 jonah lefkowitz 662 33 11 23:09.9
2 eder haro Victoria Haro 675 31 18 25:01.2
3 Kevin Evangelista Amanda 36 30 26 26:31.9
4 Oscar D. Leon Team Orion 486 33 38 28:24.4
5 Lindsay Jones Team Mitchell 461 30 54 30:40.8
6 Oscar Rodriguez Team Sophia 522 33 101 37:44.0
7 Michael Prado Team Prado 508 31 127 42:32.6
8 Hector San Juan Julia San Juan 126 33 188 53:07.5
9 Matt Jones Team Mitchell 462 30 296 1:03:02.9
10 Michael Dinh T2 Family 260 32 339 1:08:39.0
11 Thang Pham T2 Family 265 32 343 1:08:49.3
12 Tien Pham T2 Family 266 32 348 1:08:55.2
13 Steve Bui T2 Family 258 32 350 1:08:55.5
14 Adam Navarro Team Adalynn 275 30 380 1:13:00.3
15 nick garcia max’s 653 33 409 1:21:55.5
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Kenneth Ly Mia Cortes 209 35 4 21:40.8
2 Van Basco Amanda 33 35 20 25:23.9
3 Frank Rodriguez Team Sophia 520 36 24 26:22.8
4 Ruben Nunez Team Gabriel 370 37 25 26:22.9
5 martin morales 589 36 34 28:09.1
6 Marcos Gonzalez Children’s Choice Pediatric Dental Care 68 35 45 29:16.6
7 Nick Genesta Team Sophia 518 36 47 29:43.7
8 Jesse Flores 667 36 48 29:59.7
9 Justin Cortes Mia Cortes 205 36 51 30:28.6
10 Garry Prado Team Prado 506 36 63 31:31.2
11 Miguel Rivera Armando Rocks! 51 35 97 36:21.6
12 oscar haro Victoria Haro 678 35 110 39:49.6
13 Khris San Diego Team Gapud 381 39 116 40:11.2
14 ian calderon 686 37 124 42:11.8
15 David Gallardo Team Andie 304 38 189 53:21.5
16 Jim Ghezzi Team Noah 633 39 208 55:56.9
17 Jorge Castillo Team Mila 444 39 218 57:14.9
18 Jose Gomez Julieta 132 36 299 1:03:09.6
19 Jason Tieu Mia Cortes 210 39 303 1:03:38.2
20 Kirk allen Team Aiden 281 37 388 1:13:29.6
21 David Daniels Luxie’s Lineup 169 36 391 1:13:52.5
22 Doug McKay Lottie’s Runners 165 38 416 1:26:55.3
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Dean Galaz 658 44 1 20:23.8
2 Jose Arias 659 42 2 20:37.8
3 Eduardo Urbina Katelynn Ortiz 154 40 8 22:38.9
4 Jason Jones 583 40 22 26:03.2
5 Will De Leon Team Cacique 339 44 80 34:19.1
6 Michael Villegas Team Spencer Aquino 538 41 84 34:40.7
7 Amado Osorio Armando Rocks! 47 44 112 40:02.9
8 Jesus Barboza Mia Cortes 201 40 175 52:20.6
9 Art Alcantara Team Noah Navarro 477 40 236 57:52.8
10 Armando Navarro Team Noah 471 42 249 58:32.5
11 Hernan Quezada Team Hernan 388 43 262 59:50.4
12 Darren Parsons Ava Parsons 60 42 273 1:00:36.7
13 Rolando Sabilla Amanda 41 42 338 1:08:34.8
14 Jeronimo Ribaya Team Isaiah Ribaya 396 40 403 1:16:51.8
15 david hayden 701 43 419 1:34:38.4
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jose Lopez Team Cacique 349 49 17 24:27.4
2 Jun Requidan Amanda 38 48 67 32:08.2
3 Abeth Magkawas New Everlasting Caregivers 640 45 150 47:33.5
4 Oscar Leon Team Orion 485 48 235 57:50.1
5 Alvaro Martinez Team Megan Martinez 438 48 310 1:04:30.6
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Sean Hardman 577 50 23 26:04.9
2 Aaron Gutierrez 666 53 36 28:12.6
3 Frank Valdovinos 620 51 62 31:27.8
4 Robert Buchanan Team SMA 513 52 71 32:32.9
5 Joel De Leon Team Cacique 338 50 81 34:19.4
6 Hector Leon Team Orion 484 52 82 34:19.5
7 Christopher Decker 563 51 90 35:07.1
8 Robert Gallegos Team Banuelos 325 50 122 42:10.9
9 Fred Gonzalez 574 52 134 44:06.9
10 Jose Adame Team Orion 480 50 135 44:08.0
11 Thomas Rutherford 605 51 163 51:25.8
12 Yaw Cheng Mia Cortes 204 51 302 1:03:31.9
13 Feliciano Banuelos Team Banuelos 320 54 325 1:06:45.6
14 Sergio Navarro Team Adalynn 277 54 374 1:12:58.6
15 Charles Beaton Sebastian Beaton 243 54 393 1:14:02.6
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Donald Skiver 613 55 6 22:13.6
2 Raffi Kolsouzian Team Kristine 414 58 366 1:11:52.1
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Ed Mitchell Team Mitchell 465 62 158 48:55.5
2 Frank Munoz Josefa’s Joggers 118 63 336 1:08:24.0
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 John Ralles 670 66 39 28:51.1
2 George Genesta Team Sophia 516 67 44 29:06.4
3 alfred stuhff 671 67 91 35:28.8
4 Armando Ruiz Team Noah 476 69 207 55:46.4
5 Livino Ribaya Team Isaiah Ribaya 399 69 383 1:13:03.7
Top

Male 70 to 74

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Jeronimo Sierra Team Gabriel 374 74 76 33:08.3
2 jim grivich 680 70 92 35:47.8
3 Candelario Prado Team Prado 502 70 246 58:27.5
4 Francisco Espinoza Team Andie 299 71 324 1:06:13.3
5 Bill Francisco Team Isaiah Ribaya 391 70 385 1:13:20.4
Top

Male 75 to 79

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Richard Saavedra 606 75 140 45:45.9
Top

Male 80 and Over

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Lono A. Tyson 615 89 414 1:26:35.2
 

WHEELCHAIR TEAM

Top

Female No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Mary Cimmarusti 561 0 3 52:12.8
2 Esperanza Ornelas 592 0 4 55:23.2
3 Irene Duran 565 0 5 57:20.0
Top

Female 99 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Maria Figueroa 567 90 1 48:23.6
2 Estella Lopez 586 90 2 51:01.3
Top

Male 99 and Under

Place Name Team Bib No Age Overall Total Time
1 Robert & Cather Lopez 587 69 6 1:01:28.3