8TH ANNUAL HAYDEN’S 5K RUN/WALK/ROLL




8TH ANNUAL HAYDEN’S 5K RUN/WALK/ROLL


5K & WHEEL


March 12, 2016




RESULTS BY ITZ ABOUT TIME



Men: Top Finishers 0- 0 1- 4 5-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79

Women: Top Finishers 0- 0 1- 4 5-10 11-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-99

Top

Female Open Winners

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 DEVIN ITO 55 13 5K 6 17:46.81 6:00/M
2 Edna Bailon 143 21 5K 9 19:13.23 6:26/M
3 carol golbranson Owen’s 744 54 5K 12 20:01.77 6:48/M
Top

Female No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Natalie Garcia Iglesias 731 0 5K 58 28:47.79 10:00/M
2 Ashley Cucuiat Weston 549 0 5K 102 34:06.50 11:47/M
3 Regina Basco 455 0 5K 107 35:15.33 11:39/M
4 Cecilia Lopez 4786 0 5K 247 49:44.48 18:03/M
5 Estella Lopez Manor Resident 840 0 WH 272 51:32.31 16:37/M
6 Dora Zanotto Manor Resident 4706 0 WH 273 51:37.77 18:04/M
7 JESSICA SMITH 4633 0 5K 366 1:00:45.70 20:05/M
8 Yvette Villegas Andrew’s Athletes 4699 0 5K 433 1:06:22.89 21:25/M
9 Natalya Lopez 4787 0 5K 473 1:10:04.17 24:48/M
10 sister joanna 70 0 5K 479 1:13:08.22 24:03/M
Top

Female 4 and Under

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Amanda Basco Amanda 450 3 5K 113 36:13.44 13:50/M
2 Amaris Vargas Amaris A. Vargas 4682 3 5K 149 39:38.21 13:24/M
3 Pamela Hughes Brian Hughes 785 3 5K 188 43:42.32 14:06/M
4 Scarlett Quin 947 4 5K 226 48:09.81 15:53/M
5 Samantha Clarion Fayelena 531 2 5K 234 48:28.76 15:38/M
6 Katelynn Ortiz Katelynn’s Runners 893 3 5K 275 52:01.40 17:09/M
7 Victoria Haro Victoria Haro 773 2 5K 286 53:18.07 17:56/M
8 Andie Gallardo Andie 719 4 5K 334 57:59.60 19:17/M
9 Isabella McPheeters Lambs – Isabella 861 3 5K 340 58:41.70 20:37/M
10 Sienna Bishop 476 4 5K 351 59:50.68 19:57/M
11 Ellie Augirre 442 2 5K 352 1:00:07.83 21:20/M
12 Madeleine Persell Maddie Persell 917 2 5K 362 1:00:39.80 20:02/M
13 Gemma Kidd Crazy Carson 816 4 5K 385 1:02:23.13 22:02/M
14 kristine kegham kristine’s 813 4 5K 387 1:02:25.86 20:50/M
15 Audrina Castro 509 2 5K 393 1:03:42.24 21:03/M
16 Jordan Schmidt JORDAN’S JEWELS 4614 4 5K 436 1:06:40.78 22:17/M
17 Ariella Peterson Ariella 919 4 5K 452 1:08:10.60 22:22/M
18 Ashley Brizuela kevin and ashley 484 4 5K 475 1:11:40.51 23:07/M
19 Cassandra Najera kevin and ashley 879 4 5K 476 1:11:40.51 23:07/M
20 Giuliana Diaz Fayelena 580 2 5K 484 1:13:49.69 23:49/M
21 Sophia Rodriguez Sophia Rodgiguez-Lambs 985 3 5K 486 1:16:28.50 24:40/M
Top

Female 5 to 10

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Charlie Gallardo Andie 721 10 5K 36 26:38.41 9:06/M
2 Julianna de Lira Rosemarie’s Runners 566 10 5K 75 31:19.37 10:21/M
3 Leilanee Prado Prado 933 7 5K 97 33:03.92 11:16/M
4 Paula Buchanan ST MONICA ACADEMY 491 10 5K 109 35:36.98 11:46/M
5 Alexandria Magkawas New Everlasting caregivers 846 6 5K 172 42:14.28 13:54/M
6 Theresa Magkawas New Everlasting caregivers 847 8 5K 174 42:19.25 13:56/M
7 Camille Alaras Mary Alaras 407 9 5K 219 47:30.70 15:39/M
8 Mary Alaras Mary Alaras 410 6 5K 220 47:32.92 15:39/M
9 Kayla Bernal Victoria Haro 465 10 5K 248 49:58.48 16:40/M
10 Smantha Bernal Victoria Haro 470 8 5K 249 49:58.83 16:40/M
11 Lani Fontamillas Jalen Romel 711 10 5K 255 50:36.83 16:54/M
12 Kenna Jones Kids in motion 804 5 5K 266 51:17.54 17:23/M
13 Nayeli Martinez Noe Martinez – Lambs 853 8 5K 270 51:26.66 17:52/M
14 Jazelin Bernal Victoria Haro 464 6 5K 279 52:38.26 17:40/M
15 Emily de Lira Rosemarie’s Runners 563 6 5K 295 55:00.32 18:00/M
16 Rosemarie Ortiz Rosemarie’s Runners 895 5 5K 296 55:05.33 18:03/M
17 Nakayla Ribaya Ethan Means Strong 974 6 5K 308 55:51.66 19:24/M
18 Tiandre Ermon 596 7 5K 320 57:14.75 20:53/M
19 Breon Jones-Ellis 807 7 5K 325 57:22.37 20:54/M
20 Jocelynn Rangel Giselle Rangel 957 9 5K 354 1:00:08.26 21:20/M
21 Lauren Spiegel 4642 5 5K 399 1:03:53.43 21:21/M
22 Taraji Ermon 595 5 5K 406 1:04:01.13 23:00/M
23 Zuri Fontamillas Jalen Romel 715 6 5K 418 1:04:40.96 21:27/M
24 Madaline Brizuela kevin and ashley 486 5 5K 472 1:10:01.42 23:03/M
Top

Female 11 to 14

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 katie golbranson Owen’s 746 14 5K 37 26:40.90 8:56/M
2 Jade Sanchez Gabriel Nunez-Lamb 4609 12 5K 51 28:11.18 9:20/M
3 Sarah Decker ST MONICA ACADEMY 576 13 5K 78 31:37.60 10:31/M
4 Sylene Fontamillas Jalen Romel 714 11 5K 84 31:49.35 10:45/M
5 Sarah Iglesias Iglesias 793 12 5K 88 31:58.86 10:37/M
6 Caroline Valdovinos V-Troop 4674 11 5K 95 32:28.54 10:45/M
7 georgina buchanan ST MONICA ACADEMY 489 13 5K 108 35:20.95 11:43/M
8 Victoria Iglesias Iglesias 794 14 5K 132 38:19.51 13:05/M
9 America Castillo Gabriel Nunez-Lamb 507 12 5K 163 40:56.42 13:27/M
10 Lizeth Osonio 3 12 5K 168 41:57.91 14:03/M
11 Kimberly Vargas Amaris A. Vargas 4684 12 5K 263 51:05.80 17:14/M
12 hailey andress 53 11 5K 264 51:08.36 17:20/M
13 Krista Villegas 4697 14 5K 269 51:26.47 17:52/M
14 Mahira Mejia 866 12 5K 277 52:04.38 17:13/M
15 Cynthia Bernal Victoria Haro 463 11 5K 281 52:40.99 17:40/M
16 Janessa Ribaya Ethan Means Strong 969 11 5K 321 57:16.58 19:51/M
17 hannah hensche 775 13 5K 361 1:00:37.14 20:01/M
18 Leona Phu Ariella 923 11 5K 451 1:08:00.29 22:22/M
19 Merai Ebrihim Fady Ibrahim 590 12 5K 474 1:10:09.32 22:38/M
Top

Female 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Patricia Bernal Victoria Haro 468 16 5K 90 32:03.71 10:54/M
2 Angela Saraos Spencer Aquino 4613 16 5K 127 37:11.82 12:39/M
3 Gabrielle Anderson Nathan’s 416 18 5K 138 39:02.70 13:06/M
4 Cera Brown Maddie Persell 487 17 5K 147 39:30.81 13:12/M
5 Madeline Aquino Spencer Aquino 432 15 5K 190 43:45.59 14:48/M
6 Jenna Seright Seright Escrow 4620 16 5K 201 45:03.29 14:54/M
7 Cat Sinclaire Ariella 4627 18 5K 455 1:08:36.60 22:33/M
8 Davina Govin Ariella 749 18 5K 456 1:08:42.23 22:32/M
Top

Female 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Stephany Esqueda Prado 703 24 5K 98 33:11.66 11:16/M
2 sister mary lorence 4780 21 5K 346 59:43.08 19:35/M
3 Karina Magallanes Damian Magallanes 27 20 5K 407 1:04:01.36 21:31/M
4 Cindy R. Landeta Edwin Scott’s Team 4711 24 5K 462 1:09:27.48 24:38/M
Top

Female 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Francisca Bugarin Rosemarie’s Runners 495 29 5K 42 27:02.01 8:58/M
2 Raylene Walsh 1 28 5K 70 30:32.84 10:07/M
3 Dana Brewer Weston 482 28 5K 103 34:08.52 11:47/M
4 Noemy Banuelos 449 25 5K 195 44:12.58 14:34/M
5 Amy Guindon JORDAN’S JEWELS 762 29 5K 243 49:24.30 17:16/M
6 Michelle Lupian Damian Magallanes 23 25 5K 304 55:38.11 18:48/M
7 Monica Contreras Giselle Rangel 541 27 5K 315 56:30.65 20:11/M
8 Danielle Betts Lambs – Isabella 471 28 5K 339 58:40.28 20:37/M
9 Lauren Godinez Audrina Castro 741 26 5K 357 1:00:25.90 19:59/M
10 Allie Carroll Lamb – Isabella 503 28 5K 370 1:00:55.10 20:05/M
11 Hannah Slater 4630 26 5K 410 1:04:08.07 21:23/M
12 Emily Castro 510 28 5K 419 1:04:42.59 21:25/M
13 Kristina Fuertez Jalen Romel 718 29 5K 420 1:04:48.10 21:29/M
14 Laura Cole Audrina Castro 534 26 5K 444 1:07:17.69 22:16/M
15 Christine Landeta Edwin Scott’s Team 4710 28 5K 463 1:09:28.63 24:39/M
16 Andrea Barreto 4785 28 5K 467 1:09:32.72 24:39/M
Top

Female 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sandra Piceno Victoria Haro 925 33 5K 45 27:16.60 9:30/M
2 Lucia Bernal Victoria Haro 467 31 5K 67 29:59.34 10:25/M
3 Anna Basco Amanda 451 34 5K 110 35:40.58 13:50/M
4 Veronica Guzman 765 33 5K 124 36:53.67 12:36/M
5 Sheila Peron Kaleb’s 912 32 5K 135 38:30.27 13:05/M
6 shelly griffth 45 30 5K 145 39:25.50 13:16/M
7 Alexanora Reyes Amanda 960 31 5K 166 41:55.88 13:50/M
8 Michelle Smith 4634 34 5K 180 42:41.58 14:10/M
9 Sister Marie Es ST The Lions 4651 34 5K 183 43:04.25 15:19/M
10 Evelyn Carrillo Daydreamers (Manor Nurses) 502 34 5K 193 44:01.92 14:34/M
11 Ericka Haro Victoria Haro 770 33 5K 224 48:04.42 16:12/M
12 Zelene Iglesias Iglesias 795 31 5K 237 48:50.02 16:30/M
13 Michele Genesta Sophia Rodriguez- Lambs 736 30 5K 245 49:27.04 16:21/M
14 SR Maria Augustine 57 33 5K 246 49:40.46 16:27/M
15 marlene flores speedy fast 708 34 5K 252 50:17.06 16:43/M
16 Lorena Bernal Victoria Haro 466 32 5K 260 50:51.84 17:32/M
17 Lindsey Jones Kids in motion 805 31 5K 265 51:16.26 17:23/M
18 EVELYN MORENO Gapud 876 31 5K 290 53:43.00 17:42/M
19 Kimberly Davenport Kids in motion 553 32 5K 300 55:10.35 18:37/M
20 Yaneth Sanchez The Daydreamers 4612 31 5K 305 55:48.01 18:23/M
21 Linda Contreras Giselle Rangel 538 30 5K 314 56:29.27 20:11/M
22 Cynthia Bernal Victoria Haro 462 34 5K 318 57:14.27 19:08/M
23 Elizabeth Prado Prado 930 34 5K 374 1:01:19.49 20:23/M
24 Sophia D’Auria Crazy Carson 552 32 5K 386 1:02:25.22 22:02/M
25 Tracey Spiegel 4643 34 5K 400 1:03:55.81 21:21/M
26 Judy De La O Damien Magallanes 7 30 5K 405 1:04:00.18 21:31/M
27 Hoori kegham kristine’s 811 31 5K 416 1:04:32.27 21:31/M
28 maria huntington 61 32 5K 425 1:05:07.19 22:53/M
29 Erika Levoe Crazy Carson 832 30 5K 429 1:05:23.50 21:55/M
30 Rachel Aspiras Jalen Romel 441 33 5K 440 1:06:56.08 22:11/M
31 Serena Peterson Ariella 920 32 5K 468 1:09:53.29 22:58/M
32 Theresa Nierva Fayelena 881 32 5K 482 1:13:26.81 23:41/M
33 Juana de Lira Rosemarie’s Runners 565 33 5K 490 1:19:32.25 26:02/M
34 Vanessa Velez Katelynn’s Runners 4688 33 5K 491 1:19:34.07 26:01/M
Top

Female 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lisa Sierra Gabriel Nunez -Lamb 4626 35 5K 32 25:54.40 8:42/M
2 Sherry Timpano Weston 4668 38 5K 104 34:15.76 11:25/M
3 lorena hernandez 47 36 5K 106 35:07.22 11:35/M
4 Joanne Calderon 497 36 5K 114 36:21.48 13:52/M
5 Eren Piceno 924 39 5K 121 36:49.11 12:35/M
6 rachel villavicencio speedy fast 4690 37 5K 125 36:56.18 12:41/M
7 Christine Katigbak Spencer Aquino 809 38 5K 126 37:09.29 12:39/M
8 Janine Quijano Quijano Qlub 945 35 5K 148 39:34.36 13:05/M
9 Angelina Van Westbrock 4681 39 5K 160 40:51.58 13:59/M
10 Vicky Lit Mary Alaras 837 37 5K 164 41:36.77 13:46/M
11 Siena San Diego San Diego 4606 38 5K 187 43:23.15 14:00/M
12 Jennifer Aquino Spencer Aquino 430 39 5K 191 43:48.08 14:48/M
13 Sister Faustina ST The Lions 4646 36 5K 202 45:36.35 15:19/M
14 Cynthia Pinedo Iglesias 926 36 5K 235 48:46.26 16:29/M
15 Lizet Aguilar 403 37 5K 250 50:00.49 16:50/M
16 Claudia Aguilar 402 36 5K 251 50:01.15 16:50/M
17 Sister Marie Su ST The Lions 4652 36 5K 310 56:14.21 19:01/M
18 Christie Rutherford Weston 994 35 5K 326 57:35.68 19:35/M
19 Sandra Timpano Weston 4667 35 5K 329 57:48.83 19:49/M
20 Jamie Crawford Weston 546 36 5K 331 57:51.77 19:50/M
21 Tiana Thompson 4666 35 5K 335 58:01.52 21:04/M
22 Rowena Aquino Spencer Aquino 434 39 5K 336 58:35.58 19:32/M
23 Marisela Perez Damien Magallanes 36 39 5K 348 59:47.42 20:09/M
24 Marissa Sanchez Sienna Bishop 4611 36 5K 353 1:00:07.94 20:00/M
25 Emily Persell Maddie Persell 915 39 5K 363 1:00:40.74 20:02/M
26 Claudia Andrade Gianna Solares 421 35 5K 378 1:01:41.09 20:31/M
27 Sister Isabelle ST Spiegal 4648 35 5K 380 1:01:50.48 21:23/M
28 Sister Juanita ST The Lions 4649 35 5K 392 1:03:39.92 20:32/M
29 Marlene Fontamillas Jalen Romel 712 37 5K 421 1:04:48.76 21:29/M
30 Sister Shawn Pa ST The Lions 4656 35 5K 424 1:05:04.71 22:53/M
31 larizza macalma Jalen Romel 844 37 5K 460 1:08:50.63 22:12/M
32 Crystal Phu Ariella 922 39 5K 469 1:09:57.52 23:00/M
33 Mary Grace Diaz Fayelena 581 37 5K 483 1:13:28.66 23:42/M
Top

Female 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Akemi Smith Avila 4632 44 5K 27 24:49.49 8:16/M
2 marie hensche 776 43 5K 28 24:51.10 8:18/M
3 Ellen Kelly Mary Alaras 814 41 5K 43 27:04.39 9:01/M
4 Monique Bueno Ava Parsons 494 44 5K 59 29:05.83 9:58/M
5 Maria Beaton 459 44 5K 85 31:50.09 10:34/M
6 Julia Gallardo Andie 722 40 5K 111 35:50.15 12:04/M
7 Victoria Mejia 867 43 5K 146 39:29.52 13:10/M
8 Mary Isaak Maddie Persell 798 44 5K 153 40:21.98 13:30/M
9 Arlene Aquino Spencer Aquino 427 40 5K 210 46:42.92 15:44/M
10 Irene Aquino Spencer Aquino 429 40 5K 212 46:46.48 15:45/M
11 Quing xiang He 774 40 5K 229 48:12.28 15:54/M
12 Sister Mary Cla ST The Lions 4653 41 5K 309 56:12.27 19:01/M
13 Martha Salcedo 186 41 5K 341 58:42.21 20:36/M
14 Beatriz Gallardo Team Andie 11 42 5K 342 58:42.84 19:29/M
15 Veronica Smith Maddie Persell 4636 40 5K 364 1:00:41.95 20:04/M
16 Julie Andress Trail Cruzers 423 41 5K 376 1:01:30.73 20:41/M
17 Kathleen Domingo Owen’s 586 41 5K 397 1:03:46.10 22:19/M
18 Ann Choi Choi 522 42 5K 414 1:04:23.28 21:10/M
19 KIM PALACIOS Trail Cruzers 899 43 5K 427 1:05:11.37 21:52/M
20 Gina Bueno Ava Parsons 492 43 5K 487 1:16:32.17 25:19/M
Top

Female 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Claudia De La O Ava Parsons 558 45 5K 60 29:14.59 9:42/M
2 PILAR Parra 46 45 5K 64 29:26.33 9:45/M
3 pola florez 187 45 5K 69 30:23.50 10:39/M
4 Jeanine Persell Maddie Persell 916 46 5K 93 32:18.91 10:53/M
5 Mary Edison Ava Parsons 591 49 5K 117 36:36.35 12:24/M
6 Terry Huang Mary Alaras 782 46 5K 165 41:37.27 13:46/M
7 Theresa Decker ST MONICA ACADEMY 577 46 5K 204 45:54.72 15:44/M
8 Sara Alaras Mary Alaras 412 47 5K 221 47:34.83 15:41/M
9 Alma Chang 64 49 5K 241 49:00.72 16:14/M
10 Cathe Anderson Nathan’s 414 45 5K 254 50:30.37 16:52/M
11 Blanca Robles Daydreamers (Manor Nurses) 980 48 5K 285 53:17.67 17:33/M
12 Linette Seright Seright Escrow 4622 47 5K 291 53:57.32 17:46/M
13 Sabrina Kelly Mary Alaras 815 45 5K 292 54:06.94 17:46/M
14 Roselia Salcido Daydreamers (Manor Nurses) 4601 48 5K 307 55:49.17 18:23/M
15 Rebecca Iglesias Iglesias 792 45 5K 311 56:16.25 18:55/M
16 Donna Betts Lambs – Isabella 472 48 5K 337 58:39.61 20:37/M
17 Laura Zaremba-Schmidt JORDAN’S JEWELS 4707 47 5K 437 1:06:49.16 22:17/M
Top

Female 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Karen Davis 557 54 5K 57 28:31.15 9:29/M
2 Judy Jaramillo 799 54 5K 63 29:25.03 9:45/M
3 loretta luo 48 53 5K 82 31:40.68 10:30/M
4 Lori Sheroan Mount Carmel Health Ministries 4624 53 5K 118 36:38.30 12:07/M
5 Valerie Borel Sutton 480 54 5K 170 42:03.75 14:24/M
6 Linda Digregorio 582 53 5K 199 44:27.27 14:39/M
7 Shirley Valdovinos V-Troop 4678 50 5K 200 44:27.47 14:37/M
8 Carolina Carrillo Santa Teresita Manor Dept. 500 53 5K 217 47:19.84 15:48/M
9 Leticia Banuelos 447 54 5K 230 48:12.60 15:51/M
10 Wendy Ledbetter 830 50 5K 256 50:46.66 16:42/M
11 Pattie Dalessandro Gianna Solares 551 51 5K 258 50:47.11 16:42/M
12 Abigail Bernal 190 53 5K 289 53:26.37 17:56/M
13 Martha Magallanes Damian Magallanes 26 51 5K 349 59:47.43 20:09/M
14 alizabith kolsozian kristine’s 823 54 5K 388 1:02:54.83 21:00/M
15 Lida Ko Mount Carmel Health Ministries 822 52 5K 391 1:03:37.33 21:10/M
16 Janice Tanner 4662 54 5K 395 1:03:44.93 22:19/M
17 Lydia Reyes Ariella 965 50 5K 423 1:05:01.75 21:24/M
18 Gloria Villegas 4696 51 5K 448 1:07:48.85 23:10/M
19 Maria Elena Hernandez 778 53 5K 457 1:08:43.66 23:29/M
20 Debbie Tronson JORDAN’S JEWELS 4670 52 5K 459 1:08:44.79 22:58/M
Top

Female 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Sal Carrasco 499 58 5K 140 39:04.41 12:56/M
2 nancy butler 44 58 5K 144 39:24.47 13:16/M
3 Carolyn Hancock 767 57 5K 152 40:14.64 13:19/M
4 Tess Bergman 196 57 5K 259 50:47.95 16:49/M
5 Sister Albertin Maria 56 57 5K 274 51:43.84 17:07/M
6 Sister Lucy ST Mia Hernandez-Obaid 4762 58 5K 288 53:26.36 17:33/M
7 Terri Clark Sienna Bishop 532 58 5K 359 1:00:27.56 20:08/M
8 Rachel Godinez Audrina Castro 742 55 5K 360 1:00:28.11 19:59/M
9 Lizabeth Slater 4631 56 5K 412 1:04:10.42 21:23/M
10 Sue Levoe Crazy Carson 834 59 5K 417 1:04:33.81 22:02/M
11 Margaret Cole Audrina Castro 535 55 5K 446 1:07:23.94 22:16/M
12 Margaret Cole Audrina Castro 536 55 5K 447 1:07:32.63 22:21/M
13 Jackie Pope JORDAN’S JEWELS 928 56 5K 458 1:08:43.70 22:57/M
14 Pilar Landeta Edwin Scott’s Team 4713 55 5K 465 1:09:30.97 24:39/M
Top

Female 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Terri Jones 806 63 5K 105 34:23.71 11:26/M
2 Joy Garcia Fady 730 62 5K 143 39:13.77 12:58/M
3 MaryAnn Brewer-Nolan Weston 483 64 5K 198 44:23.44 15:21/M
4 Rosa Torres Daydreamers (Manor Nurses) 4669 64 5K 218 47:20.46 15:48/M
5 Letty Valenzuela La Riviere 4679 63 5K 227 48:11.37 15:50/M
6 Sister Koella Chance 63 63 5K 240 48:58.64 16:14/M
7 Karen Cuevas Gianna Solares 550 61 5K 257 50:46.75 16:42/M
8 rita colon 193 62 5K 332 57:53.33 19:04/M
9 Diane Carroll Lamb- Isabella 504 62 5K 369 1:00:53.67 20:05/M
10 Mary McArdle Crazy Carson 858 60 5K 383 1:02:20.04 21:07/M
11 Sister Regina M ST The Lions 4655 63 5K 411 1:04:08.89 21:23/M
Top

Female 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Marianne Doi 584 67 5K 176 42:26.98 13:59/M
2 sylvia cadena 194 69 5K 333 57:53.84 19:04/M
3 Cheryl Wisdom Selena LAWYER 4702 66 5K 344 59:14.24 19:27/M
4 Sister Michelle ST The Lions 4654 67 5K 347 59:43.58 19:35/M
5 Sheila Holly Kingston Knox 781 69 5K 368 1:00:52.32 20:35/M
6 Melanie Duggan Trail Cruzers 588 66 5K 438 1:06:55.15 22:25/M
7 Sister M Joanne ST The Lions 4650 67 5K 480 1:13:09.69 24:03/M
8 Denise Parsons Ava Parsons 905 65 5K 489 1:16:34.79 25:19/M
Top

Female 70 to 74

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Myrna Nierva Fayelena 880 70 5K 189 43:42.92 14:06/M
2 Lulu Aquino Spencer Aquino 431 74 5K 293 54:15.07 18:09/M
3 Evelyn Ribaya Ethan Means Strong 967 70 5K 317 57:14.06 19:51/M
4 Margie Bueno Ava Parsons 493 70 5K 324 57:22.07 19:08/M
5 Sister Imelda M ST Sally’s 4647 71 5K 328 57:38.10 18:55/M
6 Deanna Mitts Trail Cruzers 870 72 5K 439 1:06:55.47 22:26/M
Top

Female 75 to 79

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Aurora Martinez Noe Martinez – Lambs 851 75 5K 478 1:12:49.37 23:29/M
Top

Female 80 and Over

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Eulanda Brancato Weston 481 99 5K 179 42:41.32 14:45/M
2 Selena Lawyer Selena LAWYER 829 87 WH 242 49:10.81 16:13/M
3 Imelda Labrador Spencer Aquino 826 80 5K 294 54:17.74 18:09/M
Top

Male Open Winners

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Eduardo Urbina Katelynn’s Runners 4672 18 5K 1 15:17.70 5:11/M
2 Juan rodriguez 52 33 5K 2 15:35.36 5:16/M
3 Jose Arias 4 40 5K 3 17:15.03 5:48/M
Top

Male No Age Provided

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Unknown Partic. 59 59 5K 52 28:12.30 9:29/M
2 Aidan Choi Choi 521 0 5K 120 36:41.74 12:13/M
3 Tom Nolan Weston 882 0 5K 181 42:42.35 14:45/M
4 Unknown Partic. 185 185 5K 213 47:04.12 17:32/M
5 Unknown Partic. 188 188 5K 261 50:52.10 17:33/M
6 Ethan Ribaya Ethan Means Strong 966 0 5K 297 55:06.89 19:10/M
7 Unknown Partic. 144 144 5K 306 55:48.81 18:22/M
8 Shane Rutherford Weston 995 0 5K 327 57:36.75 19:35/M
9 OWEN SMITH 4635 0 5K 365 1:00:44.56 20:05/M
10 Unknown Partic. 51 51 5K 375 1:01:27.77 20:07/M
11 Unknown Partic. 54 54 5K 377 1:01:33.01 20:41/M
12 Alesandro Peterson Ariella 918 0 5K 453 1:08:26.45 22:31/M
Top

Male 4 and Under

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Kaleb Peron Kaleb’s 911 3 5K 136 38:33.26 13:05/M
2 Joshua Choi Choi 524 4 5K 141 39:06.89 13:02/M
3 Dylan Sutton Sutton 4660 4 5K 171 42:05.06 14:24/M
4 Weston Crawford Weston 547 4 5K 178 42:38.98 14:45/M
5 Kaden San Diego San Diego 4603 3 5K 186 43:22.20 13:59/M
6 Spencer Aquino Spencer Aquino 435 3 5K 211 46:43.52 15:43/M
7 Armando Osorio San Baltazar-Puebla 897 3 5K 215 47:18.39 15:46/M
8 Paterick Hughes Brian Hughes 786 2 5K 232 48:28.56 15:38/M
9 Oliver Davenport Kids in motion 554 2 5K 267 51:19.29 17:21/M
10 Sebastian Oblitas The Lions 888 2 5K 283 53:14.16 17:42/M
11 Luca Oblitas The Lions 886 2 5K 287 53:18.24 17:42/M
12 Damian Magallanes Damian Magallanes 28 2 5K 302 55:34.86 18:48/M
13 Robert Gapud Gapud 727 4 5K 312 56:26.35 18:59/M
14 Isaiah Ribaya Ethan Means Strong 968 3 5K 319 57:14.32 19:50/M
15 Blake Parsons Ava Parsons 903 4 5K 323 57:18.39 19:08/M
16 ethan vazquez speedy fast 4687 4 5K 345 59:40.40 20:03/M
17 Brayden Bishop Sienna Bishop 473 4 5K 358 1:00:26.67 20:08/M
18 Kingston Knox Kingston Knox- Flash 821 4 5K 371 1:00:55.14 20:36/M
19 Ethan Prado Prado 931 4 5K 372 1:01:13.51 20:22/M
20 Owen Domingo OWEN DOMINGO 587 3 5K 396 1:03:45.68 22:19/M
21 Hayden Spiegel 4641 3 5K 403 1:03:58.25 21:23/M
22 Carson Levoe Crazy Carson 831 4 5K 430 1:05:23.56 21:55/M
23 Hernan Quezada 941 4 5K 431 1:05:45.14 21:50/M
24 Noe Martinez Noe Martinez – Lambs 855 3 5K 434 1:06:25.42 22:43/M
25 Jalen Franco Jalen Romel 717 3 5K 441 1:07:02.13 22:10/M
26 liam macalma Jalen Romel 845 3 5K 442 1:07:06.77 22:12/M
27 Edwin K. Scott Edwin Scott’s Team 4714 4 5K 466 1:09:31.39 24:26/M
28 Sabastian Gutierrez Katelynn’s Runners 764 1 5K 492 1:19:34.44 26:02/M
29 Gabriel Nunez Gabriel Nunez-Lamb 883 3 5K 494 1:27:33.54 28:35/M
Top

Male 5 to 10

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Nathaniel Decker St Monica Acadey 575 8 5K 47 27:39.38 9:10/M
2 Andrew Fish Prado 704 10 5K 68 30:07.17 10:04/M
3 chase patterson MO FIT 907 9 5K 79 31:39.64 10:28/M
4 Anselm Decker ST MONICA ACADEMY 570 6 5K 80 31:40.46 11:08/M
5 Emmanuel Quezada 939 8 5K 91 32:12.88 10:47/M
6 Samuel Choi Choi 530 8 5K 100 33:22.79 11:09/M
7 Micah Choi Choi 525 7 5K 119 36:40.79 12:13/M
8 Niko Tenki Niko’s 4664 7 5K 128 37:26.31 13:17/M
9 haig kegham kristine’s 810 7 5K 134 38:27.94 13:07/M
10 Nathan Anderson Nathan’s 419 6 5K 139 39:02.94 13:06/M
11 Pieter Grey Grey 751 5 5K 150 39:57.71 13:41/M
12 Pieter Grey Grey 750 5 5K 159 40:51.57 13:59/M
13 Edwin Castillo Gabriel Nunez-Lamb 508 6 5K 162 40:55.85 13:27/M
14 Fernando Rojas 2 10 5K 177 42:30.20 14:14/M
15 Sean San Diego San Diego 4605 6 5K 182 42:56.11 13:51/M
16 Ricky Pinto Prado 927 9 5K 192 43:51.33 14:45/M
17 Eathan Ramos Ramos 953 7 5K 206 46:15.59 15:11/M
18 marius rutkowski OWEN DOMINGO 997 10 5K 207 46:18.04 15:28/M
19 James Buchanan ST MONICA ACADEMY 490 8 5K 222 47:51.58 15:41/M
20 Aner Iglesias, III Iglesias 796 5 5K 238 48:50.25 16:29/M
21 Adrian Rodriguez Lambs Sophia Rodriguez 981 9 5K 244 49:24.94 16:21/M
22 Sebastien Bernal Victoria Haro 469 7 5K 262 50:54.60 17:34/M
23 Crosby Jones Kids in motion 802 5 5K 268 51:24.03 17:22/M
24 Paul Alaras Mary Alaras 411 7 5K 271 51:26.83 16:55/M
25 Joshua Ribaya Ethan Means Strong 971 9 5K 298 55:08.01 19:10/M
26 Ian Parsons Ava Parsons 906 8 5K 322 57:18.39 19:07/M
27 Tristen Ermon 598 9 5K 408 1:04:04.98 23:02/M
28 Jacob Choi Choi 523 5 5K 413 1:04:12.04 21:07/M
29 Nikolas Martinez Noe Martinez – Lambs 854 6 5K 449 1:07:51.32 23:10/M
30 Kevin Brizuela kevin and ashley 485 6 5K 477 1:11:41.32 23:07/M
31 Dominic Diaz Fayelena 579 9 5K 481 1:13:25.81 23:41/M
Top

Male 11 to 14

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Justin Decker ST MONICA ACADEMY 573 11 5K 16 22:22.82 7:28/M
2 Nathan Ramos 955 12 5K 20 23:33.48 7:51/M
3 Devin Beltran Amaris A Vargas 461 13 5K 40 26:55.98 9:08/M
4 Edward Valdovinos V-Troop 4675 11 5K 41 27:00.47 8:57/M
5 Tommy Golbranson Owen’s 747 12 5K 44 27:04.83 9:05/M
6 Paul Julian Ramos Ramos 956 13 5K 46 27:17.15 9:03/M
7 christopher patterson MO FIT 908 13 5K 74 31:16.07 10:21/M
8 Peter Choi Choi 528 11 5K 77 31:22.85 10:30/M
9 Luis Angel Rojas San Baltazar-Puebla 988 12 5K 86 31:53.59 10:49/M
10 LANCE PROBST 60 13 5K 94 32:28.17 10:51/M
11 Gregory Seright Seright Escrow 4618 14 5K 96 32:44.22 10:55/M
12 JOSEPH CENTURIONI JORDAN’S JEWELS 513 12 5K 123 36:50.02 13:11/M
13 Michael Valdovinos V-Troop 4677 11 5K 194 44:08.19 14:29/M
14 Marcos Banuelos 448 14 5K 196 44:13.02 14:33/M
15 Issac Mejia 865 11 5K 203 45:45.79 15:10/M
16 Santana Haro Victoria Haro 772 13 5K 223 47:55.28 16:09/M
Top

Male 15 to 19

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 SAMUEL PROBST 58 16 5K 35 26:10.07 8:49/M
2 Jacob Anderson Nathan’s 417 15 5K 115 36:29.05 12:11/M
3 Martin Guerrero Maddie Persell 761 19 5K 154 40:24.15 13:30/M
4 Juan Banuelos 446 16 5K 197 44:13.34 14:33/M
5 Chris Jr. McPheeters 859 15 5K 338 58:40.28 20:37/M
6 Christian Villegas 4693 16 5K 435 1:06:27.78 22:43/M
Top

Male 20 to 24

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Joe Anderson Nathan’s 418 23 5K 253 50:28.52 16:51/M
Top

Male 25 to 29

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Daniel Iglesias Iglesias 791 28 5K 24 24:38.23 8:40/M
2 Frankie Loera Damian Magallanes 19 25 5K 25 24:42.47 8:14/M
3 Jesse R. Flores 10 29 5K 55 28:26.26 9:26/M
4 Julian Ramos Prado 954 27 5K 99 33:11.84 11:15/M
5 Christian Reyes Amanda 963 25 5K 167 41:56.51 13:50/M
6 Edwin L. Scott Edwin Scott’s Team 4709 28 5K 461 1:09:26.16 24:38/M
7 Adam Sierra Gabriel Nunez-Lamb 4625 28 5K 495 1:30:11.20 29:26/M
Top

Male 30 to 34

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 James Emery 593 33 5K 17 22:35.83 10:09/M
2 Oscar Rodriguez Lambs Sophia Rodriguez 983 32 5K 19 23:21.24 7:49/M
3 Noriel Llanera * Jalen Romel* 838 32 5K 26 24:46.50 8:23/M
4 Eder Haro Victoria Haro 769 30 5K 31 25:51.65 8:57/M
5 Van Erick Basco Amanda 456 34 5K 34 26:06.57 8:42/M
6 Jose Arambula Arambula Giselle Rangel 436 30 5K 50 27:53.30 10:55/M
7 Danny Banuelo Giselle Rangel 443 33 5K 53 28:15.01 11:03/M
8 Eric Sirias 4708 30 5K 56 28:28.89 11:35/M
9 Oscar Haro Victoria Haro 771 34 5K 151 40:10.34 13:39/M
10 Jeff Bishop 475 34 5K 214 47:16.63 15:54/M
11 Aner Iglesias, Jr. Iglesias 797 32 5K 239 48:50.56 16:29/M
12 Joel Rangel Giselle Rangel 958 31 5K 355 1:00:09.37 21:21/M
13 Jose Sanchez Sienna Bishop 4610 32 5K 379 1:01:44.01 20:32/M
14 Ryan Chiechi Crazy Carson 518 31 5K 384 1:02:20.12 21:07/M
15 Leonardo Castro 511 32 5K 394 1:03:43.19 21:03/M
16 Andrew Spiegel 4639 34 5K 402 1:03:57.44 21:23/M
17 samuel huntington 62 32 5K 426 1:05:07.24 22:53/M
18 Ivan Hernandez 777 34 5K 450 1:07:55.48 23:12/M
Top

Male 35 to 39

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 DONALD morrison 21 37 5K 4 17:16.64 5:49/M
2 Eduardo Urbina Katelynn’s Runners 4671 39 5K 10 19:53.82 6:40/M
3 Danny Munguia 878 38 5K 14 20:45.51 6:57/M
4 Frank Rodriquez Lambs Sophia Rodriguez 986 35 5K 21 23:42.91 8:02/M
5 Jeffrey Fish 705 39 5K 33 25:55.49 8:43/M
6 Ruben Nunez Gabriel Nunez -Lamb 884 36 5K 48 27:49.86 9:14/M
7 Nick Genestra Sophia Rodriguez -Lambs 737 35 5K 62 29:21.52 9:51/M
8 Jason Bishop Sienna Bishop 474 37 5K 72 30:49.29 10:35/M
9 kevin kegham kristine’s 812 36 5K 133 38:26.08 13:07/M
10 Sam grey 191 39 5K 158 40:50.98 13:59/M
11 Khris San Diego San Diego 4604 38 5K 185 43:21.99 13:59/M
12 Roland Ortiz Rosemarie’s Runners 894 38 5K 278 52:23.77 17:11/M
13 Jeronimo Ribaya Ethan Means Strong 970 39 5K 301 55:17.68 19:11/M
14 Adam Crawford Weston 545 35 5K 316 56:49.58 19:22/M
15 yvonne flores speedy fast 710 36 5K 389 1:03:05.86 21:08/M
16 Lenni Ermon 594 39 5K 404 1:04:00.02 23:02/M
17 Thales Peterson Ariella 921 36 5K 454 1:08:28.12 22:31/M
Top

Male 40 to 44

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 DEAN GALAZ 189 43 5K 5 17:43.99 5:58/M
2 Jun Requidan Amanda 959 43 5K 39 26:52.75 8:57/M
3 Paul Choi Choi 527 42 5K 76 31:21.77 10:30/M
4 dwight guinto 763 42 5K 87 31:56.06 11:04/M
5 Marilyn Arellanes 437 41 5K 89 31:59.43 11:10/M
6 Alvaro Quezada 937 43 5K 92 32:13.92 11:00/M
7 DANIEL CENTURIONI JORDAN’S JEWELS 512 44 5K 122 36:49.73 13:12/M
8 Roy Choi Choi 529 44 5K 142 39:07.18 13:02/M
9 Elek Tenki Niko’s 4663 41 5K 155 40:30.76 14:17/M
10 Abeth Maskawas New Everlasting caregivers 857 44 5K 175 42:21.57 13:56/M
11 Rommel Aquino Spencer 433 44 5K 209 46:40.31 15:43/M
12 Amado Osorio San Baltazar-Puebla 896 43 5K 216 47:19.01 15:46/M
13 Jun xiong Quian 944 40 5K 228 48:12.13 15:54/M
14 Felix Mejia 864 43 5K 276 52:04.16 17:13/M
15 Victor Quezada 943 42 5K 282 52:59.76 17:41/M
16 Wes Davenport Kids in motion 556 40 5K 299 55:09.10 18:36/M
17 MAURICIO PALACIOS Trail Cruzers 900 44 5K 381 1:02:04.75 20:52/M
18 Hernan Quezada 940 42 5K 432 1:05:46.19 21:50/M
19 Marcos Quezada 942 40 5K 471 1:09:58.92 22:59/M
20 Darren Parsons Ava Parsons 904 41 5K 488 1:16:33.29 25:18/M
Top

Male 45 to 49

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 javier COSTA 192 47 5K 23 24:23.59 8:08/M
2 Sean Hardman 768 49 5K 30 25:48.29 8:35/M
3 Marvin Schmidt JORDAN’S JEWELS 4615 47 5K 130 37:35.60 12:46/M
4 Ron Schmidt JORDAN’S JEWELS 4616 49 5K 131 37:38.65 12:46/M
5 Patrick Grimaud JORDAN’S JEWELS 759 45 5K 443 1:07:08.15 22:17/M
6 Cesar Quezada 938 48 5K 470 1:09:58.48 22:58/M
Top

Male 50 to 54

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 hector cordero 543 50 5K 7 18:22.95 6:10/M
2 Oliver Gallego 723 54 5K 8 19:10.09 6:25/M
3 Martin Vega 195 54 5K 11 19:57.86 6:42/M
4 Donald Skiver 4628 54 5K 13 20:32.23 6:53/M
5 Joey Wood 4703 52 5K 15 22:10.69 7:24/M
6 TED LUI 43 50 5K 18 22:52.01 7:38/M
7 Robert Buchanan 197 52 5K 61 29:19.74 9:45/M
8 Frank Valdovinos V-Troop 4676 50 5K 73 31:00.55 10:16/M
9 Christopher Decker ST MONICA ACADEMY 571 50 5K 81 31:40.47 11:08/M
10 george liu 49 54 5K 83 31:42.69 10:30/M
11 Mike Edison Ava Parsons 592 52 5K 116 36:33.71 12:24/M
12 Brad Chisler Niko’s 519 50 5K 156 40:30.91 14:17/M
13 Chris Chisler Niko’s 520 50 5K 157 40:31.16 14:17/M
14 Robert Lopez Sienna Bishop 841 52 5K 205 45:59.01 15:27/M
15 mark rutkowski OWEN DOMINGO 998 54 5K 208 46:21.30 15:30/M
16 Feliciano Banuelos 445 53 5K 231 48:15.48 15:51/M
17 Brian Hughes Fayelena Hughes 783 52 5K 233 48:28.76 15:38/M
18 Aner Iglesias Iglesias 790 52 5K 236 48:49.02 16:29/M
19 Jose Alaras Mary Alaras 409 53 5K 280 52:39.59 17:18/M
20 Joselito Gapud Gapud 724 52 5K 313 56:28.71 18:59/M
21 Urbano Magallanes Damian Magallanes 24 50 5K 350 59:47.53 20:09/M
22 Fr. Michael Sezzi OWEN DOMINGO 4623 51 5K 390 1:03:36.23 22:18/M
23 Diaz Robert Fayelena 976 50 5K 485 1:13:49.74 23:49/M
24 Greg Lieber 835 54 5K 493 1:20:44.74 26:03/M
Top

Male 55 to 59

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Steven Garcia Fady 732 58 5K 22 24:13.27 8:07/M
2 Brian Anderson Nathan’s 413 55 5K 29 25:24.50 8:46/M
3 Antonio Basco Amanda 452 58 5K 112 35:56.09 13:50/M
4 David Sutton Sutton 4658 59 5K 169 42:02.77 14:24/M
5 Marc La Riviere La Riviere 825 59 5K 225 48:09.08 15:50/M
6 Daniel Oblitas The Lions 885 58 5K 284 53:15.88 17:42/M
7 Herman Godinez Audrina Castro 740 58 5K 356 1:00:25.63 19:59/M
8 Ed Slater 4629 56 5K 409 1:04:07.65 21:22/M
9 raffi kolsozian kristine’s 824 58 5K 415 1:04:27.78 21:30/M
10 Ralph Chiechi Crazy Carson 517 59 5K 422 1:04:52.30 21:57/M
11 Robinson Landeta Edwin Scott’s Team 4712 56 5K 464 1:09:30.64 24:27/M
Top

Male 60 to 64

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bruce Hancock 766 60 5K 38 26:51.60 8:56/M
2 Patrick Perry 913 61 5K 65 29:26.37 9:47/M
3 John Crum 548 63 5K 66 29:54.11 10:05/M
4 Gene Jones 803 64 5K 71 30:45.24 10:11/M
5 Seth Walsh 4700 64 5K 101 33:23.89 11:04/M
6 Ed Mitchell Kids in motion 868 61 5K 137 38:53.00 13:20/M
7 John guiterrez 199 62 5K 161 40:55.35 13:36/M
8 Vicente Moreno Gapud 877 63 5K 303 55:37.70 18:20/M
Top

Male 65 to 69

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 George Genesta Sophia Rodriguez-Lambs 735 66 5K 49 27:50.71 9:23/M
2 Alfred Stuhff Gianna Solares 161 66 5K 54 28:22.52 9:27/M
3 Jim Grivich 29 69 5K 129 37:32.62 12:27/M
4 PATTY stuhff 198 65 5K 173 42:15.33 13:58/M
5 Livino Ribaya Ethan Means Strong 973 68 5K 330 57:51.59 20:02/M
6 Rick Lawyer Selena LAWYER 828 65 5K 343 59:09.44 19:26/M
7 Candelario Prado Prado 929 69 5K 373 1:01:18.32 20:23/M
Top

Male 70 to 74

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Hector Guiterrez 12 73 5K 184 43:07.29 14:10/M
2 Mark Levoe Crazy Carson 833 71 5K 382 1:02:16.30 21:07/M
3 Bobbi Hewins 779 73 5K 398 1:03:51.11 21:22/M
4 David Spiegel 4640 70 5K 401 1:03:56.23 21:24/M
Top

Male 75 to 79

Place Name Team Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Johnny Knox Kingston Knox 819 79 5K 367 1:00:51.76 20:35/M
2 Leo Acenas Trail Cruzers 401 79 5K 428 1:05:17.96 21:55/M
3 eric olson 890 75 5K 445 1:07:18.17 22:10/M